oziemblowski banner
flag_UK
English version

Strona główna

Pochodzenie nazwiska

Migracje Oziembłowskich

Nasze "Małe Ojczyzny"
(miejscowości i regiony)

Rozmieszczenie nazwiska w Polsce w 2002 roku

Genealogia klasyczna

Genealogia genetyczna

Dokumenty

Zdjęcia

Inna grafika

Opracowania (PDF)

Spis Oziembłowskich

Źródła

_Strona główna > Genealogia genetyczna Oziembłowskich (Oziębłowskich) > Jak wziąć udział w projekcie genetycznym dla Oziembłowskich?
Genealogia genetyczna Y-DNA Oziembłowskich (Oziębłowskich)
Genetic genealogy of Oziembłowski (Oziębłowski) Families

W jaki sposób wziąć udział w projekcie analizy genetycznej dla Oziembłowskich lub rodzin z nimi skoligaconych?
How to become a participant of genetic project for Oziembłowski Families?

W projekcie genetycznym Oziembłowskich prowadzone są badania ukierunkowane na trzech aspektach:
1) genealogia genetyczna Y-DNA (prosta linia męska), badanie męskiego chromosomu Y, testy tylko dla mężczyzn;
2) genealogia genetyczna mt-DNA (
prosta linia żeńska), badanie mitochondrialnego DNA, testy dla mężczyzn i kobiet;
3) genealogia genetyczna at-DNA (wszystkie linie przodków do ok. 5 pokoleń wstecz), badanie DNA chromosomów autosomalnych (tj. 22 par, poza chromosomami związanymi z płcią), testy dla mężczyzn i kobiet (Family Finder w FT-DNA).

Poniżej przedstawiam informacje o pierwszym aspekcie, tj. genealogii genetycznej Y-DNA. M.in. o mitochondrialnym DNA można przeczytać na mojej innej podstronie. Trzeci aspekt, tj. genealogia genetyczna oparta na autosomalnych chromosomach, będzie pokrótce scharakteryzowany w późniejszym czasie, gdyż jest to bardzo "młoda metoda", która dostępna jest dla masowych analiz dopiero od 2010 roku.

GENEALOGIA GENETYCZNA Y-DNA
Celem projektu Y-DNA przeznaczonym dla mężczyzn noszących nazwisko Oziembłowski/Oziębłowski jest poznanie profilu genetycznego chromosomu Y, który przekazywany jest w niemalże niezmienionej sekwencji z ojca na syna (ale podlegający mutacjom). Wykonanie testu jest całkowicie bezbolesne, gdyż materiał do badań genetycznych pobierany jest poprzez pocieranie specjalną, jałową szczoteczką wewnętrznej części policzka. Informacje genetyczne mogą być całkowicie anonimowe, znane tylko osobie zlecającej badania oraz laboratorium genetycznemu w USA. Niemniej jednak wyniki mogą być upublicznione za zgodą zainteresowanego w postaci anonimowej, gdzie podany jest tylko unikalny numer zestawu. Takie rozwiązanie umożliwia porównywanie profilu DNA innym osobom w sposób anonimowy. Ważne jest to, że wynik nic nie mówi o pozostałych 22 chromosomach, o ewentualnych chorobach czy innych informacjach genetycznych. Jest to test ograniczony wyłącznie po chromosomu Y!
Im więcej wyników Y-DNA od Oziembłowskich/Oziębłowskich tym łatwiej będzie można dokonać porównania różnych gałęzi naszego rodu. Nie ma tutaj wyników dobrych czy złych, gdyż analiza Y-DNA pozwala nie tylko określić stopień pokrewieństwa pomiędzy poszczególnymi osobami (lub jego brak w ostatnich np. kilkuset latach) ale również możliwa jest odpowiedź na pytanie skąd pochodził nasz bezpośredni męski przodek sprzed kilku lub kilkunastu tysięcy lat. To znaczy czy przybył on na przykład podczas wędrówki ludów ze wschodu, a może był on już wtedy mieszkańcem kontynentu europejskiego? Możliwe będzie więc przypisanie każdego wyniku do określonej haplogrupy jak również mniejszych grup (subkladów) w ramach danej haplogrupy co daje niezmiernie interesującą wiedzę na temat naszych dalekich ale bezpośrednich męskich przodków w prostej linii. Każda osoba, która przeprowadzi badania swojego Y-DNA otrzyma pocztą od FT-DNA specjalny certyfikat ze swoim profilem genetycznym Y-DNA. Możliwe będzie również poprzez bazę Y-search udostępnienie anonimowo swojego profilu Y-DNA (ale z podaniem swojego e-maila) celem umożliwienia wyszukania osób (będących w bazie Y-search) o zbliżonym profilu Y-DNA. Innymi słowy możliwe będzie dla zainteresowanych nawiązanie kontaktu z osobami, których "nasi" oraz "ich" przodkowie przed np. kilkuset lat stanowili jakąś grupę etniczną czy wręcz byli ze sobą spokrewnieni. Jest to rzeczywiście fascynująca podróż w przeszłość!

Udział w projekcie genetycznym Oziembłowskich poprzez bezpośredni zakup zestawu w firmie FT-DNA za pomocą karty kredytowej (wypukłej)

Proszę wejść na stronę projektu genetycznego nazwiska Oziembłowski/Oziębłowski (ilustracja poniżej), której jestem administratorem. Moje "administrowanie" projektu Y-DNA Oziembłowskich/Oziębłowskich jest całkowicie społeczne i nie otrzymuję od FT-DNA żadnych gratyfikacji finansowych. Jest to praca "pro publico bono" dla lepszego poznania dziejów naszego rodu.

Zakup zestawu do analizy swojego Y-DNA ze strony projektu nazwiska Oziembłowski/Oziębłowski jest tańsze niż zakup z głównej strony FT-DNA. Sugeruję, aby zamówić (ORDER NOW) zestaw na 37 lub 67 markerów, jako że są one dokładniejsze od zestawów na 12 lub 25 markerów. Tańsze zestawy (Y-DNA12 lub Y-DNA25) mogą określić przynależność do jednej z istniejących haplogrup, ale bardziej dokładna analiza porównawcza z bliżej spokrewnionymi Oziembłowskimi/Oziębłowskimi będzie utrudniona.

Niemniej jednak na początek zestaw Y-DNA 12 jest również jak najbardziej cenny z poznawczego punktu widzenia, gdyż wskaże odpowiednią haplogrupę i być może zasugeruje pokrewieństwo z innymi członkami projektu.

Po wybraniu określonego zestawu Y-DNA należy go potwierdzić przyciskiem NEXT (ilustracja powyżej).

Na następnych ekranach trzeba podać swoje dane teleadresowe (ilustracja powyżej) oraz zapłacić kartą kredytową podając imię i nazwisko właściciela karty, miesiąc i rok jej ważności, numer karty oraz (najczęściej) trzycyfrowy numer znajdujący się na pasku z podpisem. Po zatwierdzeniu i sprawdzeniu poprawności wprowadzonych danych transakcja zostanie dokonana i po około 2-3 tygodniach należy się spodziewać przesyłki pocztowej z zestawem do analizy Y-DNA.
W jaki sposób pobiera się swój materiał DNA (celem wysłania do laboratorium) przedstawiono na osobnej podstronie.

Istnieje możliwość udziału w projekcie Oziembłowskich poprzez zakup zestawu do analizy genetycznej za moim pośrednictwem

Zainteresowanych tą formą nabycia zestawu Y-DNA proszę o kontakt mailowy na adres maciej@oziemblowski.eu

_Strona główna > Genealogia genetyczna Oziembłowskich (Oziębłowskich) > Jak wziąć udział w projekcie Y-DNA dla Oziembłowskich?
Kontakt: maciej@oziemblowski.eu
Strona "oziemblowski.eu" istnieje od grudnia 2009 roku. Data ostatniej aktualizacji: 01.01.2011 - Maciej Oziembłowski (c)