oziemblowski banner
flag_UK
English version

Strona g³ówna

Pochodzenie nazwiska

Migracje Oziemb³owskich

Nasze "Ma³e Ojczyzny"
(miejscowo¶ci i regiony)

Rozmieszczenie nazwiska w Polsce w 2002 roku

Genealogia klasyczna

Genealogia genetyczna

Dokumenty

Zdjêcia

Inna grafika

Opracowania (PDF)

Spis Oziemb³owskich

¬ród³a

_Strona g³ówna > Migracje Oziemb³owskich > Migracje p³d.-wsch. z Oziemb³owa od XV wieku

Migracje Oziemb³owskich (Oziêb³owskich) do 1945 roku
Migrations of Oziemb³owski Families till 1945

Migracje z Oziemb³owa: "po³udniowo-wschodnie" od XV wieku
Migrations from Oziemb³ów: south-east direction since XV century

Na dwóch poni¿szych mapach (gdzie pierwsza ukazuje granice pañstwa i województw w 1600 roku, za¶ druga - wspó³czesne granice pañstwowe) przedstawiono kilka wybranych miejsc zwi±zanych z Oziemb³owskimi od XV wieku, tj.:
- OZIEMB£ÓW (Oziêb³ów) ko³o Opatowa w dawnym staropolskim (tj. w czasach I Rzeczypospoltej) województwie sandomierskim (oznaczenie "OZ");
- MYD£ÓW le¿±cy zaledwie 8 km na po³udnie od Oziemb³owa w województwie sandomierskim (oznaczenie "M");
- region miejscowo¶ci KOWALOWA I BIECZ , tj. obszar pomiêdzy miastami Tarnów, Pilzno, Jas³o, Gorlice znajduj±cy siê w czasach I Rzeczypospolitej w województwach krakowskim i sandomierskim (oznaczenie "KOW");
- JAS£O wchodz±ce w sk³ad staropolskiego województwa krakowskiego (oznaczenie "J");
- ZIEMIA SANOCKA bêd±ca czê¶ci± województwa ruskiego (oznaczenie "ZS");
- PRZEMY¦L bêd±cy stolic± ziemi przemyskiej w województwie ruskim (oznaczenie "PR");
- NI¯ANKOWICE ko³o Przemy¶la le¿±ce w staropolskiej ziemi przemyskiej w województwie ruskim. Przed II wojn± ¶wiatow± Ni¿ankowice nale¿a³y do powiatu przemyskiego w województwie lwowskim (oznaczenie "N");
- DO£HO£UKA oraz obok po³o¿ona wie¶ CHROMOHORB - miejscowo¶ci le¿±ce miêdzy Stryjem a Skole w ziemi przemyskiej
w województwie ruskim. Przedwojenny powiat stryjski w województwie lwowskim (oznaczenie "D");
- PIECZYCHWOSTY wie¶ le¿±ca na p³n.-wsch. od miejscowo¶ci K³odno Wielkie nieopodal Lwowa. Powiat ¿ó³kiewski w przedwojennym województwie lwowskim (oznaczenie "P").
Obok poszczególnych miejsc podane s± daty (na ¿ó³tym tle) ukazuj±ce rok, wiek lub przedzia³ lat, w jakich przebywali tam Oziemb³owscy, co zosta³o ustalone na podstawie ró¿nych ¼róde³ historycznych oraz relacji potomków. Niewykluczone, ¿e w miarê prowadzonej kwerendy daty te bêd± aktualizowane "w przesz³o¶æ" (np. oka¿e siê, ¿e w Do³ho³uce lub Pieczychwostach pierwsi Oziemb³owscy pojawili siê nie w XIX wieku, a np. w wieku XVIII).


Mapa wg granic administracyjnych oko³o roku 1600

map
Mapa wg wspó³czesnych granic administracyjnych

OZIEMB£ÓW i region miejscowo¶ci KOWALOWA i BIECZ

W wieku XV Zawisza Oziemb³owski h. Sulima (ur. ok. 1415, zm. 1480) by³ dziedzicem Oziemb³owa jak równie¿ Kowalowej oraz dzier¿awc± i osob± "funkcyjn±" w innych miejscowo¶ciach co zosta³o szczegó³owo podane poni¿ej:
- dziedzic Oziemb³owa (pow. sandomierski) 1430-1480 (50 lat)
- dziedzic Kowalowej (pow. biecki) 1437-1469 (32 lata)
- tenut. (dzier¿awca) Rzepiennika Suchego 1445-1469 (24 lata)
- dziedzic so³ectwa (so³tys) w Lipinkach 1430-1480 (50 lat) lub 1432-1480 (48 lat) i tenut.
- (dzier¿awca) miejscowo¶ci królewskiej Lipinki w latach 1448-1480 (32 lata)
- dziedzic so³ectwa w Zagórzanach 1473-1478 (5 lat)
- ³awnik s±du wy¿szego prawa niemieckiego (i leñskiego 1473) na zamku w Bieczu
Jego syn Feliks Oziemb³owski h. Sulima (ur. ok. 1477, zm. 1516) by³ ju¿ tylko "z Lipinek" (w latach 1502-1516) gdzie piastowa³ tam¿e funkcjê so³tysa w latach 1511-1516. Na chwilê obecn± nie posiadam ¿adnych informacji czy Feliks mia³ jakiegokolwiek potomka i czy jacy¶ Oziemb³owscy po ¶mierci Feliksa w 1516 zostali w tamtym regionie.
Na powy¿szej mapce zaznaczono lini± ci±g³± Oziemb³ów oraz region miejscowo¶ci Kowalowa i Biecz wskazuj±c na udokumentowan± (niepe³n±) migracjê Zawiszy Oziemb³owskiego z Oziemb³owa oraz pe³n± migracjê do Lipinek jego syna Feliksa Oziemb³owskiego.

Boguchwa³ (Bogufa³, Bogus³aw) Oziemb³owski h. Sulima, zm. 1497? [syn Szczepana z Kowalowej i Oziemb³owa]:
- "z Kowalowej" do 1469 (?1447-1484?)
- "z Oziemb³owa" 1447-1484, dziedzic Oziemb³owa
- "z Szalowej, Lipinek, Bie¶nika i Rzepiennika Suchego" od 1469
- so³tys w Gorzycach (1446-1464) i £ê¿ynach do 1464
- so³tys w Przesiekach od 1464,
- so³tys w Zagórzanach i Moszczanach do 1477,
- so³tys Sêkowej od 1477

Wiêcej na temat Oziemb³owskich z tego regionu w pó¼nym ¶redniowieczu znajduje siê w osobnym opracowaniu.

MYD£ÓW

Miko³aj Oziêb³owski [h. Ostoja] by³ wspó³dziedzicem Myd³owa pod koniec XV wieku (ok. 1470-1480).

JAS£O

W Ja¶le, a wiêc miejscowo¶ci le¿±cej niedaleko Biecza, proboszczem w farze w wieku XVII by³ Piotr Oziemb³owski. Z informacji od pana Maziarskiego z Jas³a wynika, ¿e ksi±dz Piotr Oziemb³owski by³ protonotariuszem apostolskim, kantorem tarnowskim, oficja³em bieckim i proboszczem w Szerzynach oraz w Ja¶le w latach 1661-1670. Co ciekawe nazwisko Oziêb³owski jest odnotowane w metrykach w Ja¶le równie¿ pod koniec XIX wieku.

ZIEMIA SANOCKA

Jeden z dokumentów historycznych podaje, ¿e Piotr Oziemb³owski (którego nazwisko zapisano jako Ozyemblovski) z ziemi sanockiej, jako osoba szlachetnie urodzona, by³ winien (tak jak inni w spisie) okre¶lon± kwotê pieniê¿n± jako podatek za rok 1508. Inne ¼ród³a historyczne wskazuj± na obecno¶æ Oziemb³owskich w ziemi sanockiej równie¿ w wieku XVII.

PRZEMY¦L

Jeden z herbarzy podaje, ¿e w roku 1608, Oziemb³owski h. Sulima (o nieustalonym imieniu) by³ dworzaniniem na dworze biskupa przemyskiego Macieja Pstrokoñskiego. Zwyczajem ówczesnych czasów biskup (zw³aszcza tak aktywny jak bp Pstrokoñski) nie by³ ¶ci¶le zwi±zany ze swoj± "siedzib±" (tu: Przemy¶lem), gdy¿ przebywaæ móg³ np. przy królu lub tam gdzie by³a taka potrzeba. Biskup Pstrokoñski zosta³ przeniesiony z Przemy¶la do W³oc³awka, ale niebawem zmar³ i byæ mo¿e dworzanin biskupi Oziemb³owski osiad³ w miejscu, które zna³, czyli w Przemy¶lu lub okolicy (mo¿e w Ni¿ankowicach, ale nie ma na to w chwili obecnej ¿adnych dowodów).

DO£HO£UKA I CHROMOHORB

Okolice Do³ho³uki objête by³y osadnictwem szlacheckim. Dokumenty potwierdzaj±, ¿e Oziemb³owscy ¿yli tam pod koniec XIX wieku. Jeden z ich potomków po drugiej wojnie ¶wiatowej zawêdrowa³ do Kanady. Ga³±¼ ta upro¶ci³a nazwisko do wersji "Ozembloski", a niektórzy do "Ozem". Niestety jeden z ich mêskich przedstawicieli, którego rodzina mieszka w Kanadzie w prowincji British Columbia, a z którym mia³em kontakt w latach 2003-2005, zmar³ ok. 2006-2007 roku.

NI¯ANKOWICE

Pierwszy dokument archiwalny wspominaj±cy o Oziemb³owskich w Ni¿ankowicach odnosi siê do roku 1652. Wiêkszo¶æ Oziemb³owskich z Ni¿ankowic mieszka³a tam do koñca II wojny ¶wiatowej. W wyniku ustaleñ w Ja³cie i Poczdamie wschodnia czê¶æ Polski zosta³a zabrana i przekazana ZSRR. Ostatni± miejscowo¶ci± pozosta³± w granicach ZSRR od strony Przemy¶la by³y w³a¶nie Ni¿ankowice. W zwi±zku z tym czê¶æ Oziemb³owskich wyjecha³a na tzw. Ziemie Odzyskane, za¶ jedna ga³±¼ zosta³a i jej cz³onkowie mieszkaj± tam do czasów obecnych.

PIECZYCHWOSTY

Pieczychwosty do 1934 roku by³y samodzieln± gmin±, potem wie¶ ta nale¿a³a do zbiorowej wiejskiej gminy K³odno Wielkie w powiecie ¿ó³kiewskim. Obecno¶æ Oziemb³owskich w tej miejscowo¶ci mia³a miejsce co najmniej od koñca XIX wieku.

_Strona g³ówna > Migracje Oziemb³owskich > Migracje p³d.-wsch. z Oziemb³owa od XV wieku
Kontakt: maciej@oziemblowski.eu
Strona "oziemblowski.eu" istnieje od grudnia 2009 roku. Data ostatniej aktualizacji: 01.01.2011 - Maciej Oziemb³owski (c)