oziemblowski banner
flag_UK
English version

Strona g³ówna

Pochodzenie nazwiska

Migracje Oziemb³owskich

Nasze "Ma³e Ojczyzny"
(miejscowo¶ci i regiony)

Rozmieszczenie nazwiska w Polsce w 2002 roku

Genealogia klasyczna

Genealogia genetyczna

Dokumenty

Zdjêcia

Inna grafika

Opracowania (PDF)

Spis Oziemb³owskich

¬ród³a

_Strona g³ówna > Genealogia genetyczna Oziemb³owskich (Oziêb³owskich) > Informacje ogólne na temat haplogrupy R1b (zwanej "celtyck±" lub "atlantyck±")
Genealogia genetyczna Y-DNA Oziemb³owskich (Oziêb³owskich)
Genetic genealogy Y-DNA of Oziemb³owski (Oziêb³owski) Families

Informacje ogólne na temat haplogrupy R1b
(umownie zwanej jako "celtycka" lub "atlantycka" )
Main information about R1b haplogroup (so called "celtic" or "atlantic")

Na podstawie dotychczasowych badañ genetycznych Y-DNA stwierdzono, ¿e wszyscy wspó³cze¶nie ¿yj±cy mê¿czy¼ni na Ziemi pochodz± genetycznie w prostej linii od jednego mêskiego przodka, zwanego umownie "Adamem". Teoria "jednego pocz±tku" gatunku ludzkiego (z Afryki ¶rodkowo-wschodniej) wydaje siê byæ obecnie najmocniej poparta dowodami archeologicznymi jak równie¿ i genetycznymi, w tym analizy Y-DNA. Na poni¿szym schemacie (po lewej stronie) ukazane s± rozga³êzienia tworz±cych siê z biegiem czasu coraz to m³odszych haplogrup. Najstarsza jest haplogrupa A, za¶ najm³odsze oznaczone s± koñcowymi literami alfabetu. W ramach haplogrup wyró¿niæ mo¿na oczywi¶cie jeszcze dodatkowe "podgrupy", które z kolei dziel± siê dalej na "pod-podgrupy", etc. Analizowany profil genetyczny jednego z Oziemb³owskich (zestaw 169070) na podstawie typowej liczby alleli przy okre¶lonych markerach zaliczony zosta³ ("your match"), tak jak to wspomniano wcze¶niej, do haplogrupy R1b1a2a1 (L23+, U106-, P312-). "Ewolucja" haplogrupy R1b z jej starszych poprzedniczek, jak równie¿ "wêdrówka" tych¿e haplogrup z afrykañskiego matecznika do Europy ukazana jest na poni¿szej mapce (po prawej stronie).

Drzewo haplogrup oraz mapka "ewolucji" i "wêdrówki" haplogrupy R1b oraz jej starszych poprzedniczek z Afryki do Europy


Prawdopodobny rozk³ad ró¿nych haplogrup w Europie 2000 lat temu
na tle wspó³czesnych granic

Na mapce powy¿ej przedstawiono prawdopodobne wystêpowanie ró¿nych haplogrup Y-DNA w Europie 2000 lat temu co ukazane zosta³o na tle wspó³czesnych granic. Jest to mapka orientacyjna i miarê postêpu wiedzy mo¿e siê oczywi¶cie nieco zmieniaæ. Poni¿ej za¶ ukazane s± wspó³cze¶nie wystêpuj±ce haplogrupy Y-DNA w zale¿no¶ci od konkretnego pañstwa. Jak widaæ w Polsce dominuje haplogrupa R1a zwana czêsto "s³owiañsk±", ale te¿ sporo jest mê¿czyzn posiadaj±cych haplogrupê R1b (zachodnio-europejsk±, "celtyck±") jak równie¿ haplogrupê I (staroeuropejsk±), która to haplogrupa przedstawiona zosta³a ³±cznie, tj. bez rozró¿niania I1 (nordyckiej) od pozosta³ych, np. I2a (tj. ba³kañskiej). Niemcy maj± podobn± strukturê jak Polacy, z tym ¿e dominuje u nich haplogrupa R1b, za¶ dosyæ sporo jest u nich równie¿ haplogrupy I (staroeuropejskiej) oraz R1a (s³owiañskiej). Posiadanie okre¶lonej haplogrupy Y-DNA nie przes±dza oczywi¶cie o tym czy kto¶ jest S³owianiniem, Celtem, Nordykiem czy "Staroeuropejczykiem". Niemiec jest Niemcem, choæ mo¿e posiadaæ haplogrupê R1b, I lub R1a tak jak Polak jest Polakiem niezale¿nie od posiadanej haplogrupy, gdy¿ przynale¿no¶æ do okre¶lonej grupy etnicznej zale¿y od samoidentyfikacji opartej m.in. na wspólnocie jêzyka, zamieszkiwania okre¶lonego obszaru geograficznego, wychowania czy tradycji. Czêste s± przecie¿ przypadki, ¿e emigranci w drugim czy trzecim pokoleniu ca³kowicie identyfikuj± siê z now± ojczyzn± niezale¿nie od kraju ich pochodzenia. Haplogrupy Y-DNA mówi± nam tylko to, ¿e kiedy¶ w zamierzch³ych czasach nasz daleki mêski przodek pochodzi³ z okre¶lonej grupy.

Orientacyjny rozk³ad ró¿nych haplogrup w Europie w czasach wspó³czesnych

Wystêpowanie grupy R1b w dzisiejszej Europie

_Strona g³ówna > Genealogia genetyczna Oziemb³owskich (Oziêb³owskich) > Informacje ogólne na temat haplogrupy R1b (zwanej "celtyck±" lub "atlantyck±")
Kontakt: maciej@oziemblowski.eu
Strona "oziemblowski.eu" istnieje od grudnia 2009 roku. Data ostatniej aktualizacji: 14.10.2011 - Maciej Oziemb³owski (c)