oziemblowski banner
flag_UK
English version

Strona g³ówna

Pochodzenie nazwiska

Migracje Oziemb³owskich

Nasze "Ma³e Ojczyzny"
(miejscowo¶ci i regiony)

Rozmieszczenie nazwiska w Polsce w 2002 roku

Genealogia klasyczna

Genealogia genetyczna

Dokumenty

Zdjêcia

Inna grafika

Opracowania (PDF)

Spis Oziemb³owskich

¬ród³a

_Strona g³ówna > Genealogia genetyczna Oziemb³owskich (Oziêb³owskich) > Wynik analizy Y-DNA: Oziemb³owski (nr zestawu 169071 i 191847)
Genealogia genetyczna Y-DNA Oziemb³owskich (Oziêb³owskich)
Genetic genealogy of Oziemb³owski (Oziêb³owski) Families

Wyniki analizy Y-DNA Oziemb³owskich
ga³±¼ genetyczna: Lwów (Polska do 1939 roku)
haplogrupa I1 (umownie zwana "normañsk±")
Y-DNA result for Oziemb³owski Family - branch Lwów (Poland till 1939) in the context of I1 haplogroup

Poni¿ej przedstawiono wyniki analiz Y-DNA przeprowadzonych przez Family Tree DNA w USA dla mê¿czyzn rodu Oziemb³owskich, których przodkowie w 1939 roku mieszkali we Lwowie. Profile genetyczne dotychczas stestowanych osób mo¿na znale¼æ poni¿ej.

Profil genetyczny Y-DNA jednego z Oziemb³owskich (osoba nr 01-Lwów, numer zestawu 169071)
Rodzaj testu: Y-DNA, 67 markerów
Miejsce zamieszkiwania mêskich przodków w 1939 roku: Lwów

*Oznaczany równie¿ jako DYS 394
**Od 19.05.2003 warto¶ci te zosta³y pomniejszone o 1, ze wzglêdu na zmianê nomenklatury w laboratorium DNA

Profil genetyczny Y-DNA jednego z Oziemb³owskich (osoba nr 02-Lwów, numer zestawu 191847)
Rodzaj testu: Y-DNA, 12 markerów
Miejsce zamieszkiwania mêskich przodków w 1939 roku: Lwów

Wyniki wskazuj±, ¿e mê¿czy¼ni o powy¿szych profilach DNA nale¿± do haplogrupy I a dok³adniej do I1 (M253), stosunkowo rzadkiej w Polsce. Tak jak inne haplogrupy wystêpuj±ce w Polsce (np. najpopularniejsza R1a) s± spu¶cizn± po dalekich przodkach, którzy przywêdrowali na teren dzisiejszej Europy g³ównie ze wschodu, tak haplogrupa I uznawana jest za najstarsz± haplogrupê europejsk±.

Na podstawie dotychczasowych badañ genetycznych Y-DNA stwierdzono, ¿e wszyscy wspó³cze¶nie ¿yj±cy mê¿czy¼ni na Ziemi pochodz± genetycznie w prostej linii od jednego mêskiego przodka, zwanego umownie "Adamem". Teoria "wyj¶cia z Afryki" (¶rodkowo-wschodniej) gatunku ludzkiego wydaje siê byæ obecnie najmocniej poparta dowodami archeologicznymi jak równie¿ i genetycznymi, w tym analizy Y-DNA. Na poni¿szym schemacie (po lewej stronie) ukazane s± rozga³êzienia tworz±cych siê z biegiem czasu coraz to m³odszych haplogrup. Najstarsza jest haplogrupa A, za¶ najm³odsze oznaczone s± koñcowymi literami alfabetu. W ramach haplogrup wyró¿niæ mo¿na oczywi¶cie jeszcze dodatkowe "podgrupy", które z kolei dziel± siê dalej na "pod-podgrupy", etc. Analizowane profile genetyczne Oziemb³owskich (zestawy 169071 i 191847) na podstawie typowej liczby alleli przy okre¶lonych markerach zaliczone zosta³y ("your match"), tak jak to wspomniano wcze¶niej, do haplogrupy I1 (M253). "Ewolucja" haplogrupy I z jej starszych poprzedniczek, jak równie¿ "wêdrówka" tych¿e haplogrup z afrykañskiego matecznika do Europy ukazana jest na poni¿szej mapce (po prawej stronie).

Drzewo haplogrup oraz mapka "ewolucji" i "wêdrówki" haplogrupy I oraz jej starszych poprzedniczek z Afryki do Europy

Prawdopodobne migracje osób "wywodz±cych siê" z g³ównej haplogrupy I (M170) ukazano na poni¿szych mapkach. Po lewej stronie na mapce ukazano kolorem pomarañczowym prawdopodobny szlak migracji osób z "pierwotn±" haplogrup± I (M170), która to haplogrupa z biegiem czasu "podzieli³a siê" na dwie pod-haplogrupy I1 (nordyck±) i I2a (ba³kañsk±). Najstarszy przodek, wspólny dla wszystkich posiadaj±cych wspó³cze¶nie haplogrupê I1, ¿y³ prawdopodobnie 15000-20000 lat temu w okolicach wspó³czesnej granicy francusko-hiszpañskiej. Jego potomkowie po ust±pieniu l±dolodu na terenie dzisiejszej Skandynawii po czê¶ci wyruszyli na pó³noc zasiedlaj±c ten pó³wysep. Pojawili siê równie¿ na Wyspach Brytyjskich i Islandii byæ mo¿e niezale¿nie zarówno ze Skandynawii jak i bezpo¶rednio z kontynentu europejskiego co ukazano na poni¿szej mapce po prawej stronie.

Prawdopodobne migracje osób o haplogrupie I od okresu 15000-20000 lat temu do ust±pienia zlodowacenia skandynawskiego

Prawdopodobny rozk³ad ró¿nych haplogrup w Europie 2000 lat temu
na tle wspó³czesnych granic

Na mapce powy¿ej przedstawiono prawdopodobne wystêpowanie ró¿nych haplogrup Y-DNA w Europie 2000 lat temu co ukazane zosta³o na tle wspó³czesnych granic. Jest to mapka orientacyjna i miarê postêpu wiedzy mo¿e siê oczywi¶cie nieco zmieniaæ. Poni¿ej za¶ ukazane s± wspó³cze¶nie wystêpuj±ce haplogrupy Y-DNA w zale¿no¶ci od konkretnego pañstwa. Jak widaæ w Polsce dominuje haplogrupa R1a zwana czêsto "s³owiañsk±", ale te¿ sporo jest mê¿czyzn posiadaj±cych haplogrupê R1b (zachodnio-europejsk±, "celtyck±") jak równie¿ haplogrupê I (staroeuropejsk±), która to haplogrupa przedstawiona zosta³a ³±cznie, tj. bez rozró¿niania I1 (nordyckiej) od pozosta³ych, np. I2a (tj. ba³kañskiej). Niemcy maj± podobn± strukturê jak Polacy, z tym ¿e dominuje u nich haplogrupa R1b, ale dosyæ sporo jest u nich równie¿ haplogrupy I (staroeuropejskiej) oraz R1a (s³owiañskiej). Posiadanie okre¶lonej haplogrupy Y-DNA nie przes±dza oczywi¶cie o tym czy kto¶ jest S³owianiniem, Celtem, Nordykiem czy "Staroeuropejczykiem". Niemiec jest Niemcem, choæ mo¿e posiadaæ haplogrupê R1b, I lub R1a tak jak Polak jest Polakiem niezale¿nie od posiadanej haplogrupy, gdy¿ przynale¿no¶æ do okre¶lonej grupy etnicznej zale¿y od samoidentyfikacji opartej m.in. na wspólnocie jêzyka, zamieszkiwania okre¶lonego obszaru geograficznego, wychowania czy tradycji. Czêste s± przecie¿ przypadki, ¿e emigranci w drugim czy trzecim pokoleniu ca³kowicie identyfikuj± siê z now± ojczyzn± niezale¿nie od kraju ich pochodzenia. Haplogrupy Y-DNA mówi± nam tylko to, ¿e po pierwsze: kiedy¶ w zamierzch³ych czasach nasz daleki mêski przodek pochodzi³ z okre¶lonej grupy (rozpatrujemy to dalek± przesz³o¶æ liczon± w tysi±cach lat), za¶ po drugie: pomaga w badaniach genealogicznych poprzez ustalenie pokrewieñstwa po mieczu (z praktycznego punktu widzenia w tym drugim przypadku wchodzi w grê najczê¶ciej ostatnie kilkaset lat).

Orientacyjny rozk³ad ró¿nych haplogrup w Europie w czasach wspó³czesnych

Wspó³czesne przybli¿one wystêpowanie haplogrupy I (wraz z jej podgrupami) w Europie

Najwiêksze "podobieñstwo" chromosomu Y (Oziemb³owski, zestawy 169071 i 191847) z chromosomami Y innych osób z ró¿nych krajów na podstawie bazy danych FT DNA wg stanu na 30.03.2011:
(Praktycznie podobieñstwa s± identyczne dla obydwóch zestawów, ale formalnie dla zestawu 191847 przeprowadzony by³ tylko test Y12, a nie Y67)

Ken Nordtvedt, emerytowany profesor departamentu fizyki stanowego uniwersytetu Montana oraz uczestnik programów NASA (jako doradca naukowy), w chwili obecnej aktywnie uczestniczy w badaniach genetycznych Y-DNA ze szczególnym uwzglêdnieniem haplogrupy I1, której jest sam nosicielem. Nordtvedt oraz Gwozdz wydaj± siê jednymi z wa¿niejszych badaczy Y-DNA, którzy zaproponowali w³asne metodologie s³u¿±ce m.in. dok³adniejszej identyfikacji i szczegó³owej klasyfikacji subkladów haplogrup. Nordtvedt jest szczególnie zainteresowany haplogrup± I1, któr± na podstawie przeanalizowanych dotychczas profili genetycznych Y-DNA, podzieli³ na mniejsze specyficzne podgrupy (subklady), które wraz z coraz wiêksz± ilo¶ci± przeprowadzanych analiz Y-DNA mog± ulec "zlewaniu siê", b±d¼ ustanowieniem nieco innych podzia³ów. Niemniej jednak podzia³ haplogrupy I1 na mniejsze grupy (subklady) wed³ug Nordtvedt'a (wed³ug stanu na 26 marzec 2010 roku) by³ mniej wiêcej taki:

I1-AS "ogólny" (generic) to jeden du¿y subklad anglo-saski, stanowi±cy obecnie 45% wszystkich sklasyfikowanych profili genetycznych haplogrupy I1 w ramach prowadzonego na FTDNA projektu "I1" gdzie na 2622 sklasyfikowanych osób a¿ 1188 osób posiada³o w³a¶nie ten subklad;
I1-AS1 do AS7, AS7E, AS8, AS9a, AS9b, AS10, AS12, AS13, AS14, AS16, ASP - kilkana¶cie subkladów anglo-saskich stanowi±cych obecnie ³±cznie 20% haplogrupy I1, tj. 515 osób na 2622 sklasyfikowanych;
I1d-Norse (L22) oraz uN1 oraz I1d-NuN14 (L22+) oraz I1d-uN13,15 (L22+) oraz I1d-uN2 (L22+) oraz I1d-uN9 (uN2a) oraz I1d-uN9a oraz I1d-N/uN? oraz I1d-Bothnia (L22+) [subklad "fiñski"] - subklady skandynawskie, stanowi±ce 26% haplogrupy I1 (680/2622);
I1d1 (L22+ P109+) oraz EE-orig oraz I1b (M227+ M72-) oraz I1b1 (M227+ M72+) subklady niejednoznaczne geograficznie stanowi±ce ponad 2% haplogrupy I1 (67/2622)
Subklad I1 "przej¶ciowy" (transitional) T2, T13 stanowi niespe³na 6% (152/2622);
Subklad I1 "brakuj±ce ogniwo" (MissingLink) 22,10,12 stanowi niespe³na 1% (20/2622).

Na szczególn± uwagê zas³uguje anglo-saski subklad ASP gdzie literka "P" oznacza Polski/Pruski/Pomorski, do którego nale¿± profile genetyczne Y-DNA Oziemb³owskich (zestawy 169071 i 191847). Subklad ten jest nieliczny (17 osób wed³ug stanu w okresie 26.03.2010-10.10.2010, czyli nieco ponad 0,5% ca³o¶ci haplogrupy I1) ale w porównaniu do innych subkladów haplogrupy I1 bardzo dobrze skorelowany geograficznie, co obrazuje poni¿sza mapka. Zaznaczonych jest na niej 15 punktów reprezentuj±cych miejsca gdzie ¿yli najstarsi znani przodkowie osób, które podda³y siê testom Y-DNA i nale¿± w³a¶nie do subkladu I1-ASP. Z siedemnastu "pasuj±cych" do subkladu I1-ASP osób, dwie nie poda³y miejsca zamieszkania swojego najstarszego znanego z dokumentów przodka w prostej mêskiej linii, dlatego na mapce zamiast 17 wskazañ jest tylko 15. Z tych piêtnastu osób 12 poda³o przybli¿one daty urodzin swojego "najstarszego" mêskiego przodka. Rok urodzin tych¿e przodków waha³ siê od 1390 do 1902 roku, z przewag± wskazanych dat na XIX wiek. Tak wiêc poni¿sza mapka reprezentuje po³o¿enie geograficzne zamieszkania najstarszych mêskich przodków dla osób z subkladu I1-ASP, ale nie z tera¼niejszo¶ci lecz z ró¿nych wieków (najczê¶ciej z wieku XIX).
Wartym szczególnego polecenia jest równie¿ niezmiernie ciekawy projekt FTDNA dotycz±cy Normanów z Europy Kontynentalnej (NORMANS-CE) (patrz te¿ ni¿ej), którego administratorem jest dr Marek Skarbek Kozietulski.

Po³o¿enie geograficzne zamieszkania najstarszych mêskich przodków
(urodzonych w latach 1390-1902, ale g³ównie w XIX w.)
dla osób z subkladu I1-ASP uczestnicz±cych w projekcie
"I1" FTDNA
wed³ug stanu w okresie 26.03.2010 - 10.10.2010

Widok ogólny (Europa)


Widok ogólny (Polska)

Poni¿ej przedstawiono po³o¿enie geograficzne zamieszkania najstarszych mêskich przodków osób z subkladu I1-ASP uczestnicz±cych w innych projektach, tj. "Normans of Continental Europe" (Normans-CE) oraz "Polish".

Wg stanu z 10.10.2010 w projekcie Normans-CE bra³o udzia³ 762 osób, z czego 27 osób nale¿a³o do subkladu I1-ASP, tj. 3,5% (wed³ug stanu za¶ z 30.03.2011 osób tych by³o 29 - mapka poni¿ej). Dwie osoby wskaza³y Niemcy jako kraj zamieszkania ich najstarszych znanych mêskich przodków, za¶ pojedyncze wskazania mia³y miejsce w odniesieniu do takich pañstw jak USA, Wielka Brytania, Francja, Szwajcaria, Dania, Wêgry i Rosja. Pozosta³e wskazania (18) dotyczy³y dawnej Polski lub Prus.

W projekcie "Polish" uczestniczy³o w tym czasie (10.10.2010) 1440 osób, z czego 10 osób (tj. 0,7%) nale¿a³o do subkladu I1-ASP oznaczonego w tym projekcie jako "I1 - M253P Type (M253+, L22-, M227-)". Wszystkie 10 osób wskaza³y obszar dawnej Polski jako miejsce pochodzenia ich najstarszego znanego mêskiego przodka
(wed³ug stanu z 20.03.2011 osób tych by³o ju¿ 13 - mapka poni¿ej).
Po³o¿enie geograficzne zamieszkania najstarszych mêskich przodków
(urodzonych w latach 1390-1902)
dla osób z subkladu I1-ASP uczestnicz±cych w projekcie
Normanowie Europy Kontynentalnej - "Normans of Continental Europe" (NORMANS-CE) FTDNA
wed³ug stanu na dzieñ 30.03.2011

Widok ogólny (Europa)


Widok ogólny (Polska)


Po³o¿enie geograficzne zamieszkania najstarszych mêskich przodków
(urodzonych w latach 1390-1902)
dla osób z subkladu I1-ASP uczestnicz±cych w projekcie "polskim"
"POLISH" FTDNA
wed³ug stanu na dzieñ 30.03.2011


Widok ogólny (Polska)


Poni¿ej przedstawiono podzia³ haplogrupy I (od I1), wed³ug standardu ISOGG (stan z 30.03.2011). Zmiany na poni¿szym "drzewku" mog± nastêpowaæ czêsto, dlatego aktualnego podzia³u haplogrupy I nale¿y szukaæ na stronach ISOGG.

_Strona g³ówna > Genealogia genetyczna Oziemb³owskich (Oziêb³owskich) > Wynik analizy Y-DNA: Oziemb³owski (nr zestawu 169071)
Kontakt: maciej@oziemblowski.eu
Strona "oziemblowski.eu" istnieje od grudnia 2009 roku. Data ostatniej aktualizacji: 13.10.2011 - Maciej Oziemb³owski (c)