oziemblowski banner
flag_UK
English version

Strona główna

Pochodzenie nazwiska

Migracje Oziembłowskich

Nasze "Małe Ojczyzny"
(miejscowości i regiony)

Rozmieszczenie nazwiska w Polsce w 2002 roku

Genealogia klasyczna

Genealogia genetyczna

Dokumenty

Zdjęcia

Inna grafika

Opracowania (PDF)

Spis Oziembłowskich

Źródła

_Strona główna > Genealogia genetyczna Oziembłowskich (Oziębłowskich) > Sposób pobierania materiału genetycznego
Genealogia genetyczna Oziembłowskich (Oziębłowskich)
Genetic genealogy of Oziembłowski (Oziębłowski) Families

Sposób pobierania materiału genetycznego dla celów genealogicznych
przy użyciu zestawu firmy FamilyTree DNA
How to collect a biological material for Oziembłowski Families genetic project?

Poniżej przedstawiono sposób pobierania materiału genetycznego dla celów genealogicznych. Zestaw można kupić w firmie amerykańskiej FamilyTree DNA cieszącej się najlepszą marką i relatywnie niską ceną tego typu usług. Test wykorzystywany jest zarówno w badaniach Y-DNA (męska linia), mt-DNA (mitochondrialne DNA - linia żeńska) jak również autosomalnego DNA (at-DNA, "Family Finder") dla badań wszystkich linii genealogicznych.

1. Zestaw do pobierania materiału genetycznego otrzymuje się po ok. dwóch tygodniach od opłacenia (np. kartą kredytową).
2. Zestaw zapakowany jest w woreczek strunowy z naklejką, na której znajduje się m.in. unikalny numer zestawu przypisany do jednej osoby. Nie należy woreczka wyrzucać, gdyż umieszcza się w nim swoje próby DNA przeznaczone do odesłania.
3. W skład zestawu wchodzą dwa lub trzy małe plastikowe pojemniki z cieczą konserwującą (proszę zwrócić uwagę, aby nie wylać przez nieuwagę zawartości pojemników), dwie lub trzy "szczoteczki" i oświadczenie do podpisania.
4. Szczoteczki przypominają mini szczoteczkę do zębów. Owalem zaznaczono na zdjęciu końcówkę szczoteczki, którą należy umieścić w jamie ustnej celem pocierania wewnętrznej części policzka. Niebieski odcinek wskazuje część "szczoteczki", którą po pobraniu materiału genetycznego naciska się, zaś po oddzieleniu końcówki szczoteczki umieszcza się ją w plastikowym pojemniczku.
5. Szczoteczki są jednorazowego użycia i należy otworzyć tylko jedną z nich tuż przed pobraniem swojego materiału genetycznego z wewnętrznej części policzka.
6. Szczoteczką należy pocierać wewnętrzną część policzka (średnio mocno) przez pełną 1 minutę. Nie należy przed tą czynnością (przynajmniej przez 1 godzinę) spożywać posiłków, ani pić gorących napojów. Jeżeli szczoteczka przez zbyt mocne pocieranie będzie nieco zakrwawiona to próba taka również jest dobra - krew ma dużo materiału DNA :) Podczas 2. i 3. próby można pocierać policzek nieco słabiej. Rekomenduje się, aby drugą i trzecią próbę wykonać po odczekaniu za każdym razem co najmniej 3-4 godzin, niemniej jednak nie jest to konieczne.
7. Po wyszczotkowaniu wewnętrznej części policzka, należy wycisnąć kciukiem część szczoteczki zaznaczoną owalem (końcówkę) do uprzednio otwartego plastikowego zbiorniczka z płynem konserwującym.
8. Końcową czynność wyciskania części szczoteczki z naszym materiałem genetycznym należy przeprowadzić już w pojemniczku (drugą reką można przetrzymać pojemnik), tak aby nie dopuścić do wypadnięcia końcówki szczoteczki np. na stół (nastąpiło by zanieczyszczenie próbki).
9. Po zapoznaniu się z treścią oświadczenia i zaakceptowaniu jego postanowień, w lewym górnym rogu podaje się swoje imię i nazwisko. Dobrze jest również podać kraj pochodzenia naszego męskiego (Paternal) i żeńskiego (Maternal) przodka poprzez wpisanie wyrazów np. "Poland", "Ukraine" czy też innego. Podpis składa się przy wyrazie "Signature".
10. Kompletny zestaw, tj. 2 lub 3 plastikowe pojemniczki z końcówkami szczoteczek (gdzie znajduje się nasz materiał genetyczny) oraz podpisane oświadczenie umieszczamy w otrzymanym woreczku strunowym z naklejką FamilyTree DNA i całość wkładamy do koperty bąbelkowej z naklejonym adresem do FamilyTree DNA, którą to kopertę otrzymaliśmy w przesyłce razem z zestawem. Sugeruję wysłanie takiego listu do USA jako polecony priorytet. Kosztuje to tylko 8,50 zł.
_Strona główna > Genealogia genetyczna Oziembłowskich (Oziębłowskich) > Sposób pobierania materiału genetycznego
Kontakt: maciej@oziemblowski.eu
Strona "oziemblowski.eu" istnieje od grudnia 2009 roku. Data ostatniej aktualizacji: 09.11.2011 - Maciej Oziembłowski (c)